symlogo
Ile waży człowiek podczas wypadku? Przeciążenia podczas wypadku

Ile waży człowiek podczas wypadku? Przeciążenia podczas wypadku

Każdy z nas wie, że prędkość ma ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Jednak nie wszyscy jesteśmy świadomi, jakie konsekwencje niesie ze sobą szybka jazda w przypadku zagrożenia. Symulator wagi przeciążeniowej pomoże w zrozumieniu ryzyka. Ile waży człowiek podczas wypadku? O czym musisz wiedzieć? Odpowiadamy.

Przeciążenia podczas wypadku - o co chodzi?

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, jakie mechanizmy działają podczas wypadku? Co sprawia, że ważąca kilka ton maszyna nie jest w stanie przetrwać uderzenia? Decydują o tym przeciążenia podczas wypadku. Pojęcie to oznacza wielokrotność przyspieszenia ziemskiego wynoszącego 10 m/s2. Na co dzień nie odczuwamy jego konsekwencji. Ich realny wpływ na nasze bezpieczeństwo odczuwamy dopiero w przypadku zagrożenia, czyli wypadku lub kolizji.

Przeciążenia podczas wypadku zmieniają wagę przedmiotów oraz pasażerów znajdujących się w samochodzie. Jeżeli podróżujemy bezpiecznie, działa na nas siła wynosząca zaledwie 1g. Dlaczego zmienia się to w przypadku zderzenia? Przeciążenia podczas wypadku zależą od drogi przebytej od momentu zderzenia do zatrzymania oraz prędkość. Te parametry wpływają na wartość opóźnienia nadwozia samochodu. W efekcie ta ostatnia wartość decyduje o tym, jakie pojawiają się przeciążenia podczas wypadku.

Ile waży człowiek podczas wypadku?

Jedno z najczęstszych pytań, które zadają uczestnicy naszych spotkań, dotyczy właśnie tego, ile waży człowiek podczas wypadku. Największe wątpliwości wzbudzają przede wszystkim przestrogi: zapnij pasy, w trakcie zderzenia możesz ważyć nawet kilka ton! Czy masa człowieka naprawdę zmienia się podczas wypadku? Okazuje się, że nie. Jeżeli ważysz 75 kg, nie zmieni się to, gdy samochód zderzy się z jakąkolwiek przeszkodą. 

Zmienia się przede wszystkim siła, z jaką naciska nasze ciało na pasażera siedzącego przed nami. Gdy przyspieszenie ziemskie wynosi 1g, będzie wynosiła 75 kG. Gdy pojawia się opóźnienie podczas zderzenia, siła ta wzrasta. Jeżeli pasażer nie zapnie pasów, a samochód uderzy z prędkością 50 km/h w przeszkodę, siła, z jaką oddziałują, może wzrosnąć nawet do 1500 kG.

Zagadka rozwiązana. Teraz już wiesz, ile waży człowiek podczas wypadku. Masa pozostaje niezmienna. Różni się jednak siła, z jaką ciało naciska na przeszkody.

Ile waży człowiek podczas wypadku? Przeciążenia podczas wypadku

Od czego zależy siła uderzenia samochodu?

Odpowiedź jest prosta. Siła uderzenia samochodu zależy od przeciążeń, a te można w łatwy sposób zminimalizować poprzez obniżeniu prędkości. Dzięki temu zredukujesz również konsekwencje wypadku. Zwróć uwagę, że przeciążenia wynoszące 38g działają na osoby znajdujące się w samochodzie nawet przy prędkości wynoszącej 60 km/h. Przepisowa jazda pozwoli na dwukrotne zredukowanie przeciążeń. 

Co ważne, siła nacisku ciała przy przeciążeniu 20g wzrasta do 1500 kG. Strach więc pomyśleć, jak duże obrażenia grożą nam podczas wypadku z prędkością 50 km/h, gdy nie zapniemy pasów bezpieczeństwa. 

Symulator wagi przeciążeniowej w praktyce

Celem działań realizowanych przez nas w ramach Postaw na Bezpieczeństwo jest uświadomienie zagrożeń, z jakimi wiąże się nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego oraz nieprzemyślane decyzje. Symulator wagi przeciążeniowej to jedno z urządzeń, które udostępniamy uczestnikom naszych spotkań. Dzięki niemu pokazujemy, jakie pojawiają się przeciążenia podczas wypadku czy gwałtownego hamowania i jaką siłę nacisku mają przedmioty przewożone na co dzień w samochodzie.

Każdy uczestnik może położyć na symulatorze wagi przeciążeniowej dowolny przedmiot, na przykład butelkę wody, torebkę czy smartfon. Wniosek pojawia się jeden. Nawet niewielkie rzeczy mogą nieść ogromne zagrożenie dla pasażerów oraz kierowcy. Waga przeciążeniowa potwierdza, że zderzenie przy prędkości 50 km/h jest silniejsze od uderzenia bokserów światowej rangi.

Sprawdź również informacje na temat innych symulatorów:

Przekonaj się, jakie są przeciążenia podczas wypadku

Jeżeli chcesz przekonać się, jakie przeciążenia pojawiają się podczas wypadku, pomoże Ci w tym waga przeciążeniowa. Ten symulator znajduje się w naszej ofercie zarówno dla klientów indywidualnych, jak i organizacji czy osób poszukujących atrakcji na eventy. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, zapraszamy do kontaktu!

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.
Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.