symlogo
symulato zderzeń

Symulator zderzeń a symulator wypadku – czym się różnią i co zapewniają?

Brak zapiętych pasów bezpieczeństwa to jedna z najczęstszych przyczyn śmiertelnych wypadków na drogach. Wciąż wiele osób ignoruje ten obowiązek, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji łamania tego przepisu. Symulator zderzeń pokazuje, dlaczego pasy są tak ważne, a ceną za ich brak może być nawet życie. Uważamy, że świadomość jest kluczem do bezpieczeństwa kierowców oraz innych uczestników ruchu drogowego. 

Podejmujemy wyzwanie dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, wprowadzając do oferty symulator zderzeń. Wynajem tego urządzenia w Postaw na Bezpieczeństwo pomoże Ci zrozumieć zagrożenie poprzez doświadczenie go na własnej skórze.

Symulator zderzeń na wynajem – poczuj zagrożenie na własnej skórze

Symulator zderzeń na wynajem to jedno z kluczowych urządzeń, które znajdziesz w naszej ofercie. Cieszy się dużym powodzeniem wśród uczestników spotkań ze względu na element “fun”. Dla nas ważniejsze są jednak walory edukacyjne, które nierzadko wprowadzają w osłupienie. Symulator zderzeń pokazuje doskonale, jak ważna jest świadomość zagrożenia. Z kolei reakcje uczestników naszych spotkań wskazują jasno, że u większości z nich brakowało do tej pory odpowiedniej wiedzy.

Zapinanie pasów bezpieczeństwa w Polsce jest obowiązkiem od ponad 50 lat. Mimo to jest bardzo często ignorowany, na co wskazują jasno dane z akcji “Pasy”. Policjanci wykazali, że aż ponad 60% kierowców nie stosuje się do tej podstawowej zasady bezpieczeństwa. W raporcie Ranking EU Progress on Road Safety od ETSC zostały wskazane 4 największe zagrożenia, które jednocześnie są najczęstszymi przyczynami wypadków śmiertelnych. Są to:

  • przekroczenie prędkości,
  • prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu i narkotyków,
  • korzystanie z telefonu komórkowego,
  • niezapinanie pasów bezpieczeństwa.

 

Nasze działania pokazują, jak duże ryzyko podejmuje kierowca, decydując się na popełnienie każdego z tych wykroczeń. Symulator zderzeń na wynajem pozwala  przede wszystkim na zrozumieniu zagrożeń związanych z niezapinaniem pasów oraz przekroczeniem prędkości. 

Różnice: symulator zderzeń na wynajem a symulator wypadku

Przeglądając oferty różnych firm, możesz spotkać się z dwoma określeniami: symulator zderzeń oraz symulator wypadku. Czym różnią się te urządzenia? Najpierw opowiemy Ci w kilku zdaniach o produkcie, który mamy w ofercie. Symulator zderzeń na wynajem składa się z toru o długości 350 cm oraz fotela imitującego siedzisko w samochodzie osobowym. Po uruchomieniu urządzenia następuje zjazd z zatrzymaniem symulującym kolizję przy prędkości około 8-10 km/h.

Przyjęło się jednak, że jedną z potocznych nazw tego urządzenia jest “symulator wypadku”. Zgodnie z obowiązującą klasyfikację, o takim zdarzeniu mówimy jednak w przypadku, kiedy jeden z uczestników doznał poważnych obrażeń. Mimo to potoczne stosowanie nazwy “symulator wypadku” jest powszechne i ma takie samo znaczenie jak: “symulator zderzeń”.

symulator zderzeń

Czy symulator wypadku i zderzenia jest bezpieczny?

Wynajem symulatora wypadku czy też zderzenia obejmuje również profesjonalną obsługę urządzenia. Dzięki temu każdy uczestnik może być spokojny o swoje bezpieczeństwo. Wszystkie zajęcia przeprowadzamy w kontrolowanych warunkach. Ponadto doświadczenie jest poprzedzone rozmową z uczestnikami i wyjaśnieniem, na czym polega i jak działa symulator wypadku. 

Niewiadomą pozostaje jednak prędkość, z jaką porusza się fotel. Dzięki temu zajęcia działają ze zdwojoną siłą na wyobraźnię uczestników. Naszym celem jest podniesienie świadomości bezpieczeństwa przy zachowaniu jego zasad.

Sprawdź również: Symulator dachowania – wynajem. Poczuj na własnej skórze konsekwencje brawurowej jazdy

Jak wyglądają zajęcia na symulatorze zderzeń w praktyce?

Zajęcia na symulatorze zderzeń pokazują, jakie zagrożenia pojawiają się nawet przy niewielkiej prędkości. Doświadczenie rozpoczynamy od merytorycznego wprowadzenia jednego z naszych ekspertów. Następnie ochotnicy mogą doświadczyć na własnej skórze, jakie odczucia wiążą się z niebezpiecznym zdarzeniem przy niewielkiej prędkości. 

  • Zapraszamy uczestników do zajęcia wygodnej pozycji w fotelu oraz zapięcie pasów
  • Prosimy, by ochotnicy zapięli pasy tak, jak zazwyczaj robią to na co dzień.  Następnie sami weryfikujemy, czy uczestnicy zostali odpowiednio zabezpieczeni. Jeśli są źle zapięte, pokazujemy różnice i uczymy, jak zapiąć je prawidłowo.
  • Jeżeli wszystko jest w porządku, uruchamiamy symulator zderzeń na wynajem. 
  • W ciągu kilku sekund dochodzi do uderzenia z prędkością 8-10 km/h.

Mamy również możliwość kontrolowania prędkości. Dzięki temu stosujemy również porównanie, które pozwala na weryfikację, jak dużą różnicę robi kilka km/h. 

Dlaczego warto wynająć symulator zderzeń?

Symulator zderzeń na wynajem pozwala na zobrazowanie uczestnikom wrażeń odczuwanych podczas uderzenia auta w stałą przeszkodę przy niewielkiej prędkości. Pokazujemy, dlaczego tak ważną czynnością jest zapinanie pasów bezpieczeństwa tuż po wejściu do samochodu. Emocje i wrażenia towarzyszące podczas zajęć na symulatorze zderzeń pozostają z uczestnikami na długo. 

Nasze doświadczenie pokazuje wyraźnie, że wyobraźnia osób biorących udział w wydarzeniu podpowiada znacznie większe prędkości niż te rzeczywiste. 

Większość uczestników określa szacuje, że fotel poruszał się z prędkością nawet 40 km/h!

Dlatego jesteśmy pewni, że nasze działania mają sens, a symulator zderzeń sprawi, że każdy uczestnik spotkania zapamięta, jak ważne jest zapinanie pasów, a zbyt duża prędkość może nieść ze sobą tragiczne konsekwencje.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.
Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.