symlogo
wybuch poduszki powietrznej

Jak przebiega wybuch poduszki powietrznej? Sprawdź, jak działa poduszka bezpieczeństwa w samochodzie

Poduszka bezpieczeństwa w samochodzie ma za zadanie nas chronić. Kiedy ich nie potrzebujemy, po prostu zapominamy, że takie wyposażenie znajduje się w naszym samochodzie. Niestety, w niektórych sytuacjach może nieść to za sobą poważne konsekwencje. Kiedy wybuch poduszki powietrznej ratuje życie, a w jakich przypadkach zagraża bezpieczeństwu?

Z jaką siłą następuje wybuch poduszki powietrznej?

Poduszka bezpieczeństwa w samochodzie okazała się niejednokrotnie bohaterem ratującym życie uczestnikom wypadków. Informacje na ten temat pojawiają się bardzo często w mediach, robiąc ogromne wrażenie na każdym z nas. Jeżeli zastanawiasz się, jak to możliwe, że te niewidoczne zabezpieczenia potrafią ocalić życie, musisz wiedzieć, jaka siła w nich drzemie.

Wybuch poduszki powietrznej zajmuje około 40 milisekund. Kiedy włączy się zapalnik, dochodzi do eksplozji, która jest wynikiem powstania reakcji chemicznej. Zabezpieczenie wystrzela z prędkością nawet ponad 300 km/h. Dzięki temu jest w stanie w porę zareagować i zapewnić nam potrzebną pomoc. 

Pojawia się jednak pytanie, czy tak duża siła nie stanowi zagrożenia dla kierowcy i pasażerów. Kiedy wybuch poduszki powietrznej może zaszkodzić?

Jak działa poduszka bezpieczeństwa w samochodzie?

Poduszka bezpieczeństwa w samochodzie składa się z trzech elementów odpowiedzialnych za jej uruchomienie oraz odpowiednie działanie. Są to:

  • układ uaktywniający (czujnik zdarzenia i układ mikroprocesorowy)
  • generator gazu (zapalnik i paliwo)
  • elastyczny pojemnik z workiem z tkaniny nylonowo-bawełnianej lub poliamidowej.

 

Za wybuch poduszki powietrznej odpowiada jednostka sterująca (ACU). Ten system analizuje dokładnie, co dzieje się z naszym samochodem i na podstawie sygnałów z czujników dochodzi do aktywacji urządzenia w momencie dużego niebezpieczeństwa. Po prostu uderzenie musi być na tyle mocne, by czujniki wysłały jasny sygnał do jednostki sterującej. 

Tak właśnie przebiega wybuch poduszki powietrznej. Następnie dochodzi do ujścia powietrza z poduszki przez specjalne otwory, by poszkodowany nie doznał urazów wtórnych. 

wybuch poduszki powietrznej

Kiedy wybucha poduszka bezpieczeństwa w samochodzie?

Musimy powiedzieć sobie jasno, że nie da się wymienić wszystkich sytuacji, kiedy następuje wybuch poduszki powietrznej. Każde zdarzenie ma inną specyfikę. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, w jaki sposób zachowa się nasze ciało podczas zderzenia. Znajdziemy jednak kilka konkretnych informacji na temat momentu, w którym otwierają się poduszki czołowe. Regulaminy producentów wskazują jasno, że eksplozja pojawia się, gdy:

  • następuje zderzenie z przeszkodą pod kątem 30 stopni od osi wzdłużnej pojazdu,
  • a opóźnienie wynosi 8-15 g.

 

Specjaliści informują, że takie parametry odpowiadają uderzeniu w twardy obiekt, gdy samochód jedzie z prędkością około 30 km/h. Wybuch poduszki powietrznej amortyzuje w tym momencie uderzenie, a podczas poważnych wypadków ratuje nawet życie. Skuteczność działania tej ochrony zależy od wielu czynników, na które każdy pasażer i kierowca mają realny wpływ. 

Przekonaj się, jak wygląda wybuch poduszki powietrznej

Poduszka bezpieczeństwa w samochodzie ma konkretne zadanie do spełnienia. Jednocześnie wzbudza jednak wiele kontrowersji i wątpliwości. Czy na pewno działa? Jakie niebezpieczeństwa mogą się wiązać z tym elementem wyposażenia samochodu? A nawet… Czy poduszka bezpieczeństwa w samochodzie może zabić?

Na spotkaniach z naszymi ekspertami otrzymasz odpowiedź na każde z tych pytań. Omawiamy, w jaki sposób następuje wybuch poduszki powietrznej i przedstawiamy potencjalne zagrożenia związane z codziennym użytkowaniem samochodu. Dowiesz się również, jak uniknąć niebezpieczeństwa. Musisz wiedzieć, że w tym przypadku zachowanie konkretnych zasad bezpieczeństwa jest szczególnie istotne!

Wybuch poduszki powietrznej może być niebezpieczny i spowodować urazy w kilku przypadkach. Problemy pojawiają się, kiedy:

  • nie zapniemy pasów bezpieczeństwa – w takiej sytuacji uderzamy ciałem gwałtowniej i zderzamy się z wystrzałem poduszki z prędością 300 km/h
  • zajmiemy nieodpowiednią pozycję w fotelu – poduszka nie zadziała prawidłowo, jeżeli odległość między korpusem siedzącego a zabezpieczeniem będzie dzielić odległość mniejsza niż 25 cm.

 

Co dzieje się, gdy nastąpi wybuch poduszki powietrznej, a my pozostaniemy bez pasów? W takiej sytuacji może dojść do poważnych obrażeń głowy, klatki piersiowej oraz kręgosłupa szyjnego.

Symulator wybuchu poduszki powietrznej – wynajem z profesjonalną obsługą

W naszej ofercie znajdziesz symulator wybuchu poduszki powietrznej, który pozwoli Ci na zrozumienie działania tego systemu bezpieczeństwa. Jak wyglądają prowadzone przez nas zajęcia? 

  • Ochotnik będzie mógł uruchomić symulator wybuchu poduszki powietrznej. Wszystko przebiega pod okiem profesjonalnej obsługi w kontrolowanych warunkach.
  • Pozostali uczestnicy spotkania dowiedzą się, jak nagłe jest działanie tego typu systemu bezpieczeństwa.
  • Następnie nasi eksperci udzielą Ci kilku wskazówek dotyczących codziennych zagrożeń związanych z działaniem poduszki powietrznej. Dowiesz się również, co robić, by ich uniknąć.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej oferty, skontaktuj się z nami! Udzielimy Ci najważniejszych informacji i zaproponujemy najlepsze rozwiązanie. Symulator wybuchu poduszki powietrznej to nie jedyne rozwiązanie, z którego możesz skorzystać. Z tego rozwiązania możesz skorzystać w ramach trzech pakietów Basic, Premium oraz All-In-One. Kompleksowy pakiet obejmuje dodatkowo:

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.
Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.