-->
Poduszka bezpieczeństwa w samochodzie ma za zadanie nas chronić. Kiedy ich nie potrzebujemy, po prostu zapominamy, że takie wyposażenie znajduje się w naszym samochodzie. Niestety, w niektórych sytuacjach może nieść to za sobą poważne konsekwencje. Kiedy wybuch poduszki powietrznej ratuje życie, a w jakich przypadkach zagraża bezpieczeństwu?
Poduszka bezpieczeństwa w samochodzie okazała się niejednokrotnie bohaterem ratującym życie uczestnikom wypadków. Informacje na ten temat pojawiają się bardzo często w mediach, robiąc ogromne wrażenie na każdym z nas. Jeżeli zastanawiasz się, jak to możliwe, że te niewidoczne zabezpieczenia potrafią ocalić życie, musisz wiedzieć, jaka siła w nich drzemie.
Wybuch poduszki powietrznej zajmuje około 40 milisekund. Kiedy włączy się zapalnik, dochodzi do eksplozji, która jest wynikiem powstania reakcji chemicznej. Zabezpieczenie wystrzela z prędkością nawet ponad 300 km/h. Dzięki temu jest w stanie w porę zareagować i zapewnić nam potrzebną pomoc.
Pojawia się jednak pytanie, czy tak duża siła nie stanowi zagrożenia dla kierowcy i pasażerów. Kiedy wybuch poduszki powietrznej może zaszkodzić?
Poduszka bezpieczeństwa w samochodzie składa się z trzech elementów odpowiedzialnych za jej uruchomienie oraz odpowiednie działanie. Są to:
Za wybuch poduszki powietrznej odpowiada jednostka sterująca (ACU). Ten system analizuje dokładnie, co dzieje się z naszym samochodem i na podstawie sygnałów z czujników dochodzi do aktywacji urządzenia w momencie dużego niebezpieczeństwa. Po prostu uderzenie musi być na tyle mocne, by czujniki wysłały jasny sygnał do jednostki sterującej.
Tak właśnie przebiega wybuch poduszki powietrznej. Następnie dochodzi do ujścia powietrza z poduszki przez specjalne otwory, by poszkodowany nie doznał urazów wtórnych.
Musimy powiedzieć sobie jasno, że nie da się wymienić wszystkich sytuacji, kiedy następuje wybuch poduszki powietrznej. Każde zdarzenie ma inną specyfikę. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, w jaki sposób zachowa się nasze ciało podczas zderzenia. Znajdziemy jednak kilka konkretnych informacji na temat momentu, w którym otwierają się poduszki czołowe. Regulaminy producentów wskazują jasno, że eksplozja pojawia się, gdy:
Specjaliści informują, że takie parametry odpowiadają uderzeniu w twardy obiekt, gdy samochód jedzie z prędkością około 30 km/h. Wybuch poduszki powietrznej amortyzuje w tym momencie uderzenie, a podczas poważnych wypadków ratuje nawet życie. Skuteczność działania tej ochrony zależy od wielu czynników, na które każdy pasażer i kierowca mają realny wpływ.
Poduszka bezpieczeństwa w samochodzie ma konkretne zadanie do spełnienia. Jednocześnie wzbudza jednak wiele kontrowersji i wątpliwości. Czy na pewno działa? Jakie niebezpieczeństwa mogą się wiązać z tym elementem wyposażenia samochodu? A nawet… Czy poduszka bezpieczeństwa w samochodzie może zabić?
Na spotkaniach z naszymi ekspertami otrzymasz odpowiedź na każde z tych pytań. Omawiamy, w jaki sposób następuje wybuch poduszki powietrznej i przedstawiamy potencjalne zagrożenia związane z codziennym użytkowaniem samochodu. Dowiesz się również, jak uniknąć niebezpieczeństwa. Musisz wiedzieć, że w tym przypadku zachowanie konkretnych zasad bezpieczeństwa jest szczególnie istotne!
Wybuch poduszki powietrznej może być niebezpieczny i spowodować urazy w kilku przypadkach. Problemy pojawiają się, kiedy:
Co dzieje się, gdy nastąpi wybuch poduszki powietrznej, a my pozostaniemy bez pasów? W takiej sytuacji może dojść do poważnych obrażeń głowy, klatki piersiowej oraz kręgosłupa szyjnego.
W naszej ofercie znajdziesz symulator wybuchu poduszki powietrznej, który pozwoli Ci na zrozumienie działania tego systemu bezpieczeństwa. Jak wyglądają prowadzone przez nas zajęcia?
Jeżeli chcesz skorzystać z naszej oferty, skontaktuj się z nami! Udzielimy Ci najważniejszych informacji i zaproponujemy najlepsze rozwiązanie. Symulator wybuchu poduszki powietrznej to nie jedyne rozwiązanie, z którego możesz skorzystać. Z tego rozwiązania możesz skorzystać w ramach trzech pakietów Basic, Premium oraz All-In-One. Kompleksowy pakiet obejmuje dodatkowo:
Introduction to Higher Level Sp. z o.o.
ul. Krzyżówki 1/D
03-193 Warszawa
tel. 576 47 14 15
e-mail: szkolenia@symulatorybezpieczenstwa.pl