symlogo
pijani kierowcy

Pijani kierowcy – plaga XXI wieku. Wypadki pod wpływem alkoholu – jak im przeciwdziałać?

Pijani kierowcy to ogromne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego, którego nie można lekceważyć. Statystyki mrożą krew w żyłach i nie pozostawiają złudzeń. Bez wątpienia jest to plaga XXI wieku. Czy da się z nią walczyć? Jak wyeliminować wypadki pod wpływem alkoholu? Odpowiadamy.

Pijani kierowcy – statystyki nie pozostawiają złudzeń

Zatrzymany pijany kierowca – o krok od tragedii. Kierowca pod wpływem alkoholu spowodował wypadek – 3 osoby nie żyją. Takie nagłówki pojawiają się tak często w gazetach oraz na portalach informacyjnych, że powoli przestają robić na nas wrażenie. Za każdą liczbą kryją się jednak ludzkie tragedie, których można było uniknąć. Pijani kierowcy spowodowali już w I półroczy 2021 roku niemal 700 wypadków. 

Na miejscu ofiary każdego z tych niebezpiecznych zdarzeń mógł znaleźć się ktoś z naszych bliskich. Dlatego na przeciwdziałaniu takim wypadkom powinno zależeć każdemu z nas. Spójrzmy na statystyki, za którymi stoją pijani kierowcy.

 • W I połowie 2021 roku pijani kierowcy spowodowali 684 wypadki.
 • Podczas tych zdarzeń zginęło 68 osób.
 • 841 osób zostało rannych.
 • Przez cały 2020 rok pijani kierowcy spowodowali aż 2 540 wypadków.
 • 49 000 osób zatrzymanych po wypiciu alkoholu. Zatrzymany pijany kierowca to tak samo duże zagrożenie, jeżeli w przyszłości ponownie wsiądzie za kierownicę.

 

Te liczby nie pozostawiają złudzeń, ale jest nadzieja, którą można przekuć na działania. Tym właśnie zajmujemy się w Postaw na Bezpieczeństwo. Naszym celem jest bezpieczeństwo na polskich drogach. Jak to robimy? Jak możemy zatrzymać wypadki pod wpływem alkoholu? Naszą odpowiedzią jest profilaktyka.

Najczęściej w weekendy, czyli wypadki pod wpływem alkoholu

Wypadki pod wpływem alkoholu można nazwać bez wątpienia plagą XXI wieku. Liczba ofiar oraz osób rannych w takich zdarzeniach drogowych jest ogromna już po pierwszym półroczu 2021 roku. Każdego dnia otrzymujemy kolejne informacje, że wypadek pod wpływem alkoholu skończył się śmiercią niewinnych, bezbronnych osób. Najczęściej do niebezpiecznych zdarzeń z udziałem pijanych kierowców dochodzi w weekendy między godziną 17 a 19.

Dni wolne od pracy spędzamy zazwyczaj na relaksie i odpoczynku. Bardzo często spotykamy się ze znajomymi czy rodziną, a temu towarzyszy nierzadko alkohol. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby kierowcy zdawali sobie sprawę z zagrożenia, jakie stanowią po wyjechaniu na drogi w stanie nietrzeźwości. Wypadki pod wpływem alkoholu zdarzają się najczęściej w kwietniu, maju oraz czerwcu. Podczas letnich wieczorów, długich weekendów pojawia się wiele pokus.

wynajem symulatorów, postaw na bezppieczeństwo

Wypadki pod wpływem alkoholu – ogromne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego

Świadomość zagrożenia, jakie konsekwencje niesie ze sobą obecność nawet 0.1‰ we krwi kierowcy, sprawi, że osoba pod wpływem alkoholu zastanowi się kilka, a nawet kilkanaście razy, zanim popełni tak kosztowny błąd. Jak zmienia się postrzeganie świata w stanie nietrzeźwości?  Wypadek pod wpływem alkoholu to zdarzenie, którego można uniknąć, nie wsiadając za kierownicę po spożyciu napojów wyskokowych. Każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że alkohol jest substancją psychoaktywną i powoduje:

 • drobne zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej, ograniczona zdolność dostrzegania kształtów z oddali oraz dynamicznych zmian światła przy ilości 0.3‰,
 • opóźniona reakcja na bodźce, obniżona sprawność motoryczna, wydłużony czas adaptacji narządu wzroku do zmian atmosferycznych  przy ilości 0.4‰,
 • obniżenie zdolności realnej oceny sytuacji na drodze, nadpobudliwość, upośledzenie reakcji psychofizycznych, pogorszenie ostrości widzenia i zdolności prawidłowej oceny odległości przy ilości 0.5‰.

 

Jak widać, niewielka ilość alkoholu we krwi może znacznie ograniczyć umiejętności nawet najlepszego kierowcy. Zasada jest jedna i niezmienna: PIŁEŚ, NIE JEDŹ.

Mówimy STOP i przeciwdziałamy wypadkom pod wpływem alkoholu

Wypadki pod wpływem alkoholu są obarczone karą pozbawienia wolności. Należy podkreślić jednak, że takie działania prewencyjne, jak informacja o zagrożeniu surowymi sankcjami nie przynoszą pożądanych efektów. U podstaw tego wszystkiego znajduje się przede wszystkim lekceważąca postawa i brak świadomości ryzyka, jakie podejmujemy. My stawiamy na inne rozwiązania, które mają na celu zredukować wypadki pod wpływem alkoholu na polskich drogach.

Uświadamiamy wpływ alkoholu i narkotyków na sposób postrzegania świata, zdolność percepcji wysyłanych bodźców oraz ogólne działanie układu nerwowego. Pokazujemy, jak cenne są sekundy podczas podejmowania decyzji na drodze. Najlepiej zapamiętujemy doświadczenia i emocje, które nam przy nich towarzyszą. Dlatego tak ważne jest pokazanie, że wypadek pod wpływem alkoholu jest realnym zagrożeniem, nawet kiedy czujemy się pozornie trzeźwi i gotowi do drogi.

Postaw na bezpieczeństwo razem z nami

Naszym celem jest przede wszystkim profilaktyka i uświadamianie zagrożeń poprzez umożliwienie doświadczania ich przez uczestników spotkań. Wprowadzamy przede wszystkim:

 • Alkogogle, czyli specjalne okulary, które pomagają w zrozumieniu zmian, jakie zachodzą w postrzeganiu rzeczywistości po alkoholu. Wprowadzamy proste zadania, które umożliwiają przekonanie się na własnej skórze, co dzieje się ze zdolnością percepcji bodźców pod wpływem alkoholu. Pokazujemy problem z właściwą koordynacji ruchów poprzez wykonywanie prostych czynności, na przykład napicie się wody z kubka.

  Dodatkowo realizujemy zajęcia w warunkach kontrolowanych, które umożliwiają wykonywanie prostych manewrów w alkogoglach. 

 

 • Symulator decyzyjnego czasu reakcji, który pozwala na ocenę refleksu w przypadku konieczności hamowania awaryjnego na różnych nawierzchniach i pod wpływem substancji psychoaktywnych.

 • Dodatkowo wprowadzamy zajęcia na symulatorze dachowania oraz zderzenia, które pokazują realne konsekwencje wypadków.

 

Wypadki pod wpływem alkoholu niosą ze sobą poważniejsze konsekwencje i zagrożenia niż te, których można doświadczyć podczas naszych spotkań. Takie działania z pewnością potrafią otworzyć oczy i pokazać skalę zagrożenia, jakim są pijani kierowcy.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.
Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.