-->
Pijani kierowcy to ogromne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego, którego nie można lekceważyć. Statystyki mrożą krew w żyłach i nie pozostawiają złudzeń. Bez wątpienia jest to plaga XXI wieku. Czy da się z nią walczyć? Jak wyeliminować wypadki pod wpływem alkoholu? Odpowiadamy.
Spis treści:
Zatrzymany pijany kierowca – o krok od tragedii. Kierowca pod wpływem alkoholu spowodował wypadek – 3 osoby nie żyją. Takie nagłówki pojawiają się tak często w gazetach oraz na portalach informacyjnych, że powoli przestają robić na nas wrażenie. Za każdą liczbą kryją się jednak ludzkie tragedie, których można było uniknąć. Pijani kierowcy spowodowali już w I półroczy 2021 roku niemal 700 wypadków.
Na miejscu ofiary każdego z tych niebezpiecznych zdarzeń mógł znaleźć się ktoś z naszych bliskich. Dlatego na przeciwdziałaniu takim wypadkom powinno zależeć każdemu z nas. Spójrzmy na statystyki, za którymi stoją pijani kierowcy.
Te liczby nie pozostawiają złudzeń, ale jest nadzieja, którą można przekuć na działania. Tym właśnie zajmujemy się w Postaw na Bezpieczeństwo. Naszym celem jest bezpieczeństwo na polskich drogach. Jak to robimy? Jak możemy zatrzymać wypadki pod wpływem alkoholu? Naszą odpowiedzią jest profilaktyka.
Wypadki pod wpływem alkoholu można nazwać bez wątpienia plagą XXI wieku. Liczba ofiar oraz osób rannych w takich zdarzeniach drogowych jest ogromna już po pierwszym półroczu 2021 roku. Każdego dnia otrzymujemy kolejne informacje, że wypadek pod wpływem alkoholu skończył się śmiercią niewinnych, bezbronnych osób. Najczęściej do niebezpiecznych zdarzeń z udziałem pijanych kierowców dochodzi w weekendy między godziną 17 a 19.
Dni wolne od pracy spędzamy zazwyczaj na relaksie i odpoczynku. Bardzo często spotykamy się ze znajomymi czy rodziną, a temu towarzyszy nierzadko alkohol. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby kierowcy zdawali sobie sprawę z zagrożenia, jakie stanowią po wyjechaniu na drogi w stanie nietrzeźwości. Wypadki pod wpływem alkoholu zdarzają się najczęściej w kwietniu, maju oraz czerwcu. Podczas letnich wieczorów, długich weekendów pojawia się wiele pokus.
Świadomość zagrożenia, jakie konsekwencje niesie ze sobą obecność nawet 0.1‰ we krwi kierowcy, sprawi, że osoba pod wpływem alkoholu zastanowi się kilka, a nawet kilkanaście razy, zanim popełni tak kosztowny błąd. Jak zmienia się postrzeganie świata w stanie nietrzeźwości? Wypadek pod wpływem alkoholu to zdarzenie, którego można uniknąć, nie wsiadając za kierownicę po spożyciu napojów wyskokowych. Każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że alkohol jest substancją psychoaktywną i powoduje:
Jak widać, niewielka ilość alkoholu we krwi może znacznie ograniczyć umiejętności nawet najlepszego kierowcy. Zasada jest jedna i niezmienna: PIŁEŚ, NIE JEDŹ.
Wypadki pod wpływem alkoholu są obarczone karą pozbawienia wolności. Należy podkreślić jednak, że takie działania prewencyjne, jak informacja o zagrożeniu surowymi sankcjami nie przynoszą pożądanych efektów. U podstaw tego wszystkiego znajduje się przede wszystkim lekceważąca postawa i brak świadomości ryzyka, jakie podejmujemy. My stawiamy na inne rozwiązania, które mają na celu zredukować wypadki pod wpływem alkoholu na polskich drogach.
Uświadamiamy wpływ alkoholu i narkotyków na sposób postrzegania świata, zdolność percepcji wysyłanych bodźców oraz ogólne działanie układu nerwowego. Pokazujemy, jak cenne są sekundy podczas podejmowania decyzji na drodze. Najlepiej zapamiętujemy doświadczenia i emocje, które nam przy nich towarzyszą. Dlatego tak ważne jest pokazanie, że wypadek pod wpływem alkoholu jest realnym zagrożeniem, nawet kiedy czujemy się pozornie trzeźwi i gotowi do drogi.
Naszym celem jest przede wszystkim profilaktyka i uświadamianie zagrożeń poprzez umożliwienie doświadczania ich przez uczestników spotkań. Wprowadzamy przede wszystkim:
Wypadki pod wpływem alkoholu niosą ze sobą poważniejsze konsekwencje i zagrożenia niż te, których można doświadczyć podczas naszych spotkań. Takie działania z pewnością potrafią otworzyć oczy i pokazać skalę zagrożenia, jakim są pijani kierowcy.
Introduction to Higher Level Sp. z o.o.
ul. Krzyżówki 1/D
03-193 Warszawa
tel. 576 47 14 15
e-mail: szkolenia@symulatorybezpieczenstwa.pl