symlogo
wpływ alkoholu na kierowcę

Profilaktyka alkoholowa: uświadamiamy wpływ alkoholu na kierowcę!

Profilaktyka alkoholowa ma na celu uświadomienie, jak alkohol wpływa na nasze życie, z jakimi zagrożeniami się wiąże. Jest to niezwykle ważne, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze zmian zachodzących w organizmie po spożyciu alkoholu. W efekcie dochodzi do – nierzadko tragicznych w skutkach decyzji takich jak: prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu. Uświadamiamy, jaki jest wpływ alkoholu na kierowcę!

0,1‰ od tragedii, czyli wpływ alkoholu na kierowcę

Nadmierne spożywanie alkoholu wprowadza w naszym organizmie zmiany, które przyczyniają się do rozwoju wielu chorób. Wśród nich można wymienić: nadciśnienie, problemy z sercem, otyłość, uszkodzenia wątroby, a to jedynie szczyt góry lodowej. Jeżeli alkohol wpływa w takim stopniu na to, co dzieje się w naszym organizmie, wyobraźmy sobie skalę zmian widocznych gołym okiem. Mówimy tu przede wszystkim o tym, co mogą zauważyć inni, a także skutkach odczuwanych przez nas samych.

Dlatego wpływ alkoholu na kierowcę jest tematem, z którym zderzamy uczestników spotkań organizowanych przez Postaw na Bezpieczeństwo. Niewiele osób ma świadomość, że nawet niewielka ilość promili we krwi na poziomie 0,1‰ zmienia postrzeganie świata. Dlaczego wpływ alkoholu na kierowcę jest tak duży?

Wiele osób lubi napić się piwa zwłaszcza w letnie, upalne wieczory czy też wina podczas wspólnie spędzonego wieczoru. Dlatego często lekceważymy fakt, że alkohol jest substancją psychoaktywną, bardzo silnie oddziaływującą na działanie układu nerwowego i prawidłową percepcję bodźców.

Realny wpływ alkoholu na kierowcę a jego ilości w organizmie

Zgodnie z informacjami wskazanymi przez PARPA, nawet znikoma obecność alkoholu we krwi ogranicza umiejętności kierowcy i zdolność do rozpoznawania zagrożeń oraz szybkiej reakcji. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje na temat ilości promili we krwi i jej wpływie na organizm kierowcy:

  • 0.1‰ powoduje problemy z koncentracją – kierowca ma problemy ze skupieniem, jego uwaga jest rozproszona,
  • 0.2‰ wpływa na zdolność dłuższego spostrzegania,
  • 0.3‰ powoduje niewielkie zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej, można zauważyć również obniżoną zdolność dostrzegania kształtów z oddali i dynamicznych zmian światła,
  • 0.4‰ opóźnia reakcję na bodźce, obniża sprawność motoryczną, wydłuża czas adaptacji wzroku do zmian pogodowych,
  • 0.5‰ obniża możliwość realnej oceny sytuacji na drodze, powoduje nadpobudliwość, pogarsza ostrość widzenia i zdolność prawidłowej oceny odległości.
 

Jak widać, już na tym etapie pojawiają się poważne zmiany, które sprawiają, że jako kierowca stajesz się zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Dopuszczalna ilość alkoholu w organizmie kierowcy to maksymalnie 0.1 mg/l w wydychanym powietrzu, czyli 0.2‰. Jak widać, już taka ilość alkoholu w organizmie ogranicza naszą zdolność do percepcji bodźców. 

 

Jedno piwo robi różnicę…

Zakłada się, że 250 ml piwa o objętości alkoholu 5% dostarcza do organizmu jedną standardową porcję alkoholu (10 g 100% alkoholu). Z kolei czas potrzebny na spalenie takiej ilości alkoholu zależy od wielu czynników: masy ciała, płci, czasu trwania spożywania alkoholu. Z kolei średnia prędkość spalania wynosi 0.15‰ na godzinę. Są to powszechnie dostępne informacje i zdarza się, że niektórzy kierowcy podejmują ryzyko prowadzenia samochodu w krótkim czasie po spożyciu alkoholu. Do czego może to doprowadzić?

wynajem symulatorów, postaw na bezppieczeństwo

Świadomość wpływu alkoholu na postrzeganie świata to podstawa!

Decyzje o tym, by wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu, wynikają zazwyczaj z lekceważącej postawy wobec zmian w organizmie zachodzących pod wpływem niewielkiej ilości substancji. Dlatego świadomość wpływu alkoholu na kierowcę i zdolności postrzegania świata jest tutaj kluczowa. Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez PARPA, błędna ocena własnych możliwości pojawia się przy obecności 0.6‰ alkoholu we krwi. 

To, po jakiej ilości spożycia napojów wysokoprocentowych pojawia się takie stężenie alkoholu, zależy od wielu czynników. Dlatego wyznawanie zasady: PIJESZ, NIE JEDŹ, jest tutaj kluczowe. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak alkohol realnie wpłynie na nasz organizm.

Jaki jest wpływ alkoholu na kierowcę przy większej ilości? Obecność 0.8‰ we krwi prowadzi do słabości mięśni, która znacznie osłabia zdolność prowadzenia samochodu. Jeżeli poziom alkoholu we krwi wynosi 1-2‰ dochodzi do zaburzenia koordynacji mięśniowej i równowagi, przyspieszonej akcji serca i wzrostu ciśnienia. Stężenie 2-3‰ powoduje już zaburzenia mowy, wzmożoną senność, problemy z poruszaniem się. Z kolei powyżej 4‰ następuje śpiączka, zatrzymanie akcji serca i śmierć. 

Pokażemy Ci, jaki jest wpływ alkoholu na kierowcę

Powyższe informacje mogą zrobić wrażenie, zazwyczaj jednak bardzo szybko zapominamy o tym, co przeczytaliśmy. Największe wrażenie robią na nas obrazy, doświadczenia. Dlatego też podstawą naszych działań w Postaw na Bezpieczeństwo jest przede wszystkim zderzenie uczestników spotkań z konsekwencjami spożycia alkoholu. Wprowadzamy działania, które pokazują jasno, jak zmienia się nasza zdolność do percepcji bodźców. Pokazujemy konsekwencje niebezpiecznych zdarzeń na drodze między innymi: dachowania, kolizji.

Jednym z kluczowych urządzeń, które pokazuje jasno wpływ alkoholu na kierowcę, są alkogogle. Dzięki nim jesteśmy w stanie symulować stan nietrzeźwości. Alkogogle zaburzają pracę błędnika i ograniczają zmysł wzroku. Ich zadaniem jest przede wszystkim uświadomienie niebezpieczeństwa oraz ryzyka prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.

Kiedy trzeźwy uczestnik spotkania założy alkogogle, z pełną świadomością rejestruje zmiany na poziomie percepcji bodźców. Należy zaznaczyć, że podczas spotkań udostępniamy alkogogle i narkogogle, które pomagają w zrozumieniu zagrożeń na drodze. Co dokładnie umożliwiają te symulatory? Co jeszcze zapewniamy?

Postaw na bezpieczeństwo razem z nami

Postaw na Bezpieczeństwo razem z nami i zdecyduj się na bezpośrednie starcie z zagrożeniami oraz konsekwencjami niebezpiecznego zachowania na drodze, brawurowej jazdy czy prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. 

Podstawowym symulatorem uświadamiającym zagrożenia są: alkogogle i narkogogle. Ich celem jest pokazanie, jak zmienia się postrzeganie rzeczywistości pod wpływem alkoholu oraz środków odurzających. Uczestnik spotkania zakłada specjalne okulary, a następnie musi:

  • wykonać kilka prostych zadań podczas spaceru z przeszkodami,
  • napić się wody z kubka,
  • prowadzić samochód w alkogoglach – oczywiście w dostosowanym specjalnie samochodzie do nauki jazdy, w towarzystwie instruktora. 

Alkogogle i narkogogle to tylko niektóre z urządzeń dostępnych w naszej ofercie. Oferujemy również szereg innych symulatorów. Zapraszamy do zapoznania się z ofertę!

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.
Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.