symlogo
narkogogle i alkogogle

Postaw na bezpieczeństwo, czyli profilaktyka alkoholowa w szkole i nie tylko

Problemy z koncentracją, spowolniony czas reakcji, nieprecyzyjna ocena odległości, zaburzona koordynacja ruchowa, a także zniekształcenie obrazu – tak zachowuje się organizm człowieka pod wpływem alkoholu podczas jazdy samochodem. Według danych policji w 2020 roku doszło do 23 540 wypadków, a około 10% z tych zdarzeń spowodowali kierowcy pod wpływem alkoholu. Promile nie są głównym powodem nieszczęśliwych wydarzeń, ale zdarzenia z udziałem nietrzeźwych skutkują większą śmiertelnością. Z wymienionych już powodów oraz wielu innych, ogromnie ważna jest profilaktyka alkoholowa w szkole i nie tylko.

Profilaktyka alkoholowa z IntroHL – postaw na bezpieczeństwo

IntroHL realizuje działania, które poprawiają bezpieczeństwo na drodze każdego dnia. Wyszkolony zespół ludzi z ogromnym zaangażowaniem organizuje zajęcia z profilaktyki alkoholizmu, skupiając uwagę na zagrożeniach w ruchu drogowym. Niezwykli ludzie, nowoczesne symulatory, profesjonalne i nieszablonowe warsztaty, rewelacyjne zajęcia dostosowane do grupy docelowej to przepis na sukces IntroHL w dążeniu do realnej poprawy bezpieczeństwa na drodze.

Postaw na bezpieczeństwo, bo nie potrzeba, aż tak dużo, aby uratować życie wielu osób. Nie potrzeba tak dużo, aby młody człowiek mógł cieszyć się życiem, a nie spędził go za kratami więzienia. Wystarczy edukacja-profilaktyka uzależnień od alkoholu szyta na miarę XXI wieku.

Jak możemy wesprzeć zajęcia edukacyjne?
Profilaktyka alkoholowa w szkole

Szkoła to miejsce, w którym edukacja pełni nadrzędną rolę. To w niej młodzi ludzie zdobywają wiedzę, która pomaga bezpiecznie i z sukcesami wkroczyć w dorosłość. Placówki szkolne, które ponadprzeciętnie troszczą się o swoich uczniów, poszukują skutecznych działań profilaktyki uzależnień alkoholowych. Przemyślane, a zarazem niezwykle ciekawe zajęcia edukacyjne w zakresie profilaktyki alkoholowej, pozwalają młodzieży zachować bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

„Piłeś? Nie jedź!” to akcja Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Nagłośnione, internetowe kampanie nie wystarczą, aby przekonać młodego człowieka, jak ogromnym zagrożeniem jest połączenie alkoholu i samochodu. Dlatego często w szkołach realizowane są działania oparte na Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, które mają na celu zredukować liczbę wypadków drogowych, przede wszystkim z udziałem młodych kierowców pod wpływem alkoholu.

 

Profilaktyka alkoholowa w szkole może być naprawdę interesująca, jeżeli działania poprowadzą doświadczeni i pełni pasji ludzie! Osoby ze szkół ponadpodstawowych to niezwykle wdzięczna, ale również wymagająca grupa odbiorców. Efektowne pokazy ratownictwa medycznego, warsztaty z terapeutami profilaktyki uzależnień od alkoholu, ćwiczenia udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez wielokrotnie nagradzanych ratowników medycznych, spotkania z policjantami, a także osobami skazanymi za jazdę pod wpływem alkoholu to skuteczne połączenie zajęć i warsztatów, które dobitnie trafia w kierunku młodych ludzi.

Zajęcia edukacyjne profilaktyki alkoholowej w szkole mogą być jeszcze ciekawsze dzięki zastosowaniu symulatorów bezpieczeństwa oraz upojenia alkoholowego. Doświadczenie zagrożenia w kontrolowanych warunkach najsilniej wpływa na wyobraźnię człowieka, dlatego uczniowie z ogromną przyjemnością biorą udział w profilaktyce przeciwalkoholowej zorganizowanej przez jednostki instytucjonalne.  

profilaktyka alkoholowa

Dlaczego profilaktyka przeciwalkoholowa jest tak ważna?

Profilaktyka przeciwalkoholowa daje nadzieję na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Pozwala na pozyskanie wiedzy dotyczącej: czynników ryzyka, reakcji organizmu na alkohol, a także konsekwencji wynikających z jazdy samochodem w stanie nietrzeźwości. To niezwykle ważne, aby próbować przemycić profilaktykę uzależnień od alkoholu wszędzie tam, gdzie jest to tylko możliwe: szkoły, pikniki rodzinne, festyny, zajęcia z okazji dni bezpieczeństwa. 0,5 ‰ zwiększa dwukrotnie ryzyko wypadków. 0,8‰ już czterokrotnie, a 1,0% alkoholu w organizmie to siedmiokrotnie większe ryzyko spowodowania wypadków. Co dzieje się przy 1,5 ‰? Prawdopodobieństwo wypadku zwiększa się o trzydzieści sześć razy! Pieszy, którego nieszczęśliwie los skieruje w stronę nietrzeźwego, prowadzącego samochód ma minimalne szanse na przeżycie. Profilaktyka alkoholowa w szkole i nie tylko to życie drugiego człowieka, bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a to wystarczająco mocne powody, aby praktykować ją w każdym możliwym miejscu.

Profilaktyka uzależnień od alkoholu
– potrzebne coś więcej niż teoria

Aby skutecznie walczyć z nietrzeźwymi kierowcami potrzeba czegoś więcej niż suchej teorii. Symulatory dostarczają emocji, które w sposób niezawodny zwiększają świadomość człowieka. To połączenie rozrywki z edukacją. W naszej ofercie znajdują się takie symulatory jak:

  • dachowania – wskazuje pasy bezpieczeństwa jako ratunek dla życia człowieka w nieprzewidywalnych sytuacjach drogowych,
  • zderzeń – uświadamia konsekwencje wypadku,
  • czasu reakcji – podkreśla ułamki sekund jako ważny czynnik
    bezpieczeństwa,
  • wybuchu poduszki powietrznej – prezentuje działania systemów
    bezpieczeństwa.
 

Czy słyszałeś o alkogoglach? Doskonale spisują się w profilaktyce uzależnień od alkoholu. Pozwalają uczestnikom zajęć przekonać się, jakiego upośledzenia doświadczają zmysły po upojeniu alkoholowym.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.
Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.